Egyptské pyramidy

28. listopadu 2009 v 15:13 | Rikki |  Egypt
Jediným dodnes dochovaným divem Egypta jsou pyramidy. Ty jsou také nejstarší ze všech sedmi divů světa.V Gíze jsou tři velké pyramidy. Ta největší byla původně vysoká 147 m. Je zhotovena ze 2,3 miliónů kamenných kvádrů, z nichž každý váží průměrně 2,5 tuny. V době své slávy byly pyramidy pokryty hladkou a lesklou vrstvou vápence.

Práce vyžadovala nasazení asi 100 000 dělníků. Při stavbě velké Chufevovy pyramidy byly kamenné bloky dobývány, dopravovány a usazovány ručně, každý den po dobu 20-ti let. Pyramidy byly stavěné vrstvu po vrstvě, jak byly bloky přisouvány na dřevěných saních po dlouhých rampách, spirálovitě obtáčejících pyramidu. Rampy byly nakonec rozebrány.

S pyramidami se setkáváme pouze v Dolním Egyptě, v okolí staré metropole. Když se dvůr usadil ve Wésetu, vzniklo zde i několik pyramid Rychle se však přešlo k hloubení hrobů ve skalách. Pyramida byla tedy typickým hrobem faraonů Staré říše a měla vždy týž sklon nebo úhel. Jestliže se některá od tohoto typu liší, znamená to, že nebyla úplně dokončena.

Hérodotos tvrdí, že viděl pyramidy se sochou sedícího faraona na vrcholku a podle něho měla takovéto ukončení i Chufevova pyramida. Zdá se však, že Hérodotos vnesl do této otázky zmatek. Nic nenaznačuje, že by byl kdy vrcholek pyramid nesl nějakou sochu. Na některých pyramidách, například na pyramidě Menkauroéově, se zachoval krásný obklad z velkých kamenných bloků. Plinius soudil, a patrně se nemýlil, že jednotlivé vrstvy obkladu tvořily kdysi různobarevné pruhy s pozlaceným blokem na vrcholku. Chodby vedoucí k pohřební komoře mají dokonalé opracování a někdy jsou zaklenuté. Avšak samotné komory, chodby a pohřební chrámy, mají stěny hladké, bez profilace, bez výzdoby a bez maleb. Dokonce ani v pyramidách IV. dynastie neneacházíme žádné hyeroglifické nápisy, byť to byly největší pyramidy z období, kdy se u dvora pěstoval výlučně kult Réa.

Člověk nemusí být odborníkem, aby si uvědomil, jak titánskou práci představovala stavba pyramid.Největší ze všech tří pyramid v Gíze - Chufevova - zaujímá plochu 48 000 metrů čtverečních a je vysoká 146 metrů. Fotografie nedávají správnou představu o obrovitosti této kamenné masy. Je třeba ji vidět, abychom pochopili, proč mezi sedmi divy světa stavěl starověk tyto památky na první místo.


©Kopíruj pouze se zdrojem!!!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama