Anorexie

9. prosince 2009 v 12:49 | Rikki |  Nemoci
Příznaky anorexie
První příznaky bývají poměrně nenápadné a často se stane, že si jich ani nejbližší okolí dlouho nevšimne.
Anorexii (i bulimii) provázejí nejrůznější změny jídelních návyků. Anorektička si bere menší porce nebo jídlo pod různými záminkami odmítá; např. přijde ze školy a odmítne oběd s tím, že již někde jedla s kamarády nebo že jí není dobře. Často omezuje škálu jídel, kterou je ochotná jíst - chce jenom vegetariánskou stravu, odmítá některé potraviny, protože ji nadýmají, nedělají jí dobře, nejsou zdravé (jsou geneticky upravené) a tak podobně. Časem může dojít až k extrémní situaci, kdy se jídelníček omezí např. jen na zeleninové saláty.
Podivné může být i vlastní chování u jídla a po jídle. Anorektička se až přehnaně zajímá o vaření (může třeba začít sbírat recepty), ale potom si sama vezme jen vpravdě vrabčí porci. Používá menší talíř (porce na něm vypadají větší), pečlivě žvýká, někdy mezi jednotlivými sousty pokládá příbor nebo je zapíjí vodou, odnáší si jídlo do svého pokoje atd. Bulimičky jsou zase schopné v noci samy vyjíst celou ledničku - dokáží zkonzumovat opravdu neuvěřitelné množství jídla a to jakéhokoli, třeba kostku másla nebo syrový celer.
Kromě toho si lze všimnout i dalších změn. Anorektičky často nosí volné oblečení, aby zamaskovaly nejprve svou domnělou tloušťku, později na kost vyhublé tělo. Většinou jsou tiché, nezajímají se příliš o okolní dění a odmítají účast na různých podnicích, jako jsou výlety, kino apod. Jsou velmi nerozhodné, otázka co si vzít na sebe nebo na co se dívat v televizi se stává obrovským problémem. Pokud se zeptáte, co by chtěla dělat, nejspíš odpoví, že je jí to jedno, nebo že se přizpůsobí ostatním. Anorexie se často spojuje s depresí a postižená tak může jevit všechny příznaky deprese - je sklíčená, smutná, nekomunikuje, neusmívá se, z ničeho nemá radost, do ničeho se jí nechce a všechno je jí jedno. Depresivní lidé si také mohou ubližovat (kromě hladovění se třeba řežou nebo píchají do rukou nebo se koušou).

Bludy o jídle a hubnutí
Anorektičky na své okolí často působí dojmem, že mají věci kolem jídla a váhy opravdu nastudované, ale protože už nějaký čas sleduji "šrumec" na diskuzních fórech o PPP, můžu s jistotou prohlásit, že to není pravda - anorektičky a bulimičky jsou ve věcech metabolismu, jídla, hubnutí a tloustnutí většinou naopak katastrofálně nevzdělané! Teď doufám, že jsem některé z vás neurazila - zároveň jsem se přesvědčila, že jste obvykle inteligentní, přemýšlivá a chytrá děvčata - ale bohužel je pravda, že ve věcech jídla míváte "nastudované" akorát tak pochybné články o dietách. Není to tak úplně vaše vina, na českých základních a středních školách se správné zacházení se zdroji vědomostí a médii jaksi nevyučuje a na to, aby se to člověk naučil sám, potřebuje hodně rozumu a nějaké ty životní zkušenosti. Ani vyhledávání a třídění informací nikdo neovládá od narození a musí se to naučit, což je zvlášť ve věku internetu důležité - dávno neplatí, že co je psáno, to je dáno, a ani tisíckrát opakovaný blud nepřestává být bludem (svět je malý a jakákoli ptákovina je schopná v krátké době oběhnout všechny televize a časopisy, protože mnozí autoři od sebe opisují, aniž by si někde zjistili, jestli neopisují hloupost, nebo aspoň použili zdravý rozum).
©Kopíruj pouze se zdrojem!!!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucinka | Web | 9. prosince 2009 v 13:00 | Reagovat

Ahojky, u mě na blogu je přihláška do SONC, tak pokud chceš, se přihlaš:
http://l-p-1.blog.cz/0912/sonc-prihlaska
Papa :*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama