Jak se starat o činčilu

6. prosince 2009 v 15:15 | Rikki |  Jak se starat o zvířata
Voda
Neměla by být z kohoutku, neboť chlór škodí. Převařujte, nebo nejlépe kupovat stolní či kojeneckou vodu. Cokoli neperlivého. Měnit každý den. Sem tam přidejte pár kapek vitamínů, nebo aspoň vitamin C, obzvlášť pokud jsou zvířátka nemocné.
GranuleJe potřeba kupovat jen krmivo určené výhradně pro činčily, nelze nahradit např. za granule pro králíky a jiné. Dejte pozor na datum výroby a uváděnou dobu použitelnosti. V granulích jsou obsaženy všechny potřebné vitamíny a minerální látky. Činčilí pelety jsou k dostání v každé zvířecí prodejně. Dováží se několik druhů pelet ze zahraničí, ovšem levnější a kvalitou srovnatelné jsou výrobky domácí. Nekupujte podobné krmivo pro králíky, které je většinou doplněné o hormony, které činčile škodí.
SenoMělo by být dostatečně odleželé ( aspoň 1,5 měsíc od sklizně ) a suché ( mělo by praskat ). Nesmí být sebeméně vlhké nebo napadeno plísní! Nevhodné je seno kosené na podzim druhou a třetí žatvou. Seno z obchodu zkontrolujte, případně dosušte. Pokud je cítit zatuchle - vyhoďte jej. Čím je seno hrubší, tím lépe pro činčilku. Pochoutkou jsou listy bodláků.
CalciumVápník potřebuje činčila doplňkově. Lze ho obstarat v podobě tablet, které podáváme 2x týdně půl tablety. Také se prodává calciová tyčinka, kterou 1 až dvakrát za měsíc zavěsíme do klece. Oba produkty jsou od firmy VITAKRAFT, a jsou jedny z nejlepších.
Pamlsky
Nejčastěji jsou používány k ochočovaní a udržování lepšího kontaktu s činčilou. Avšak všechny vhodné a oblíbené pamlsky lze podávat jen v omezeném množství, aby naše přílišná aktivita nezpůsobila činčile újmu. Zvířátko není schopno rozlišit jestli už má dost, za to zodpovídá chovatel! Pokud dáváte každý večer pamlsek, doporučuji střídat druhy. Např. dáte nějakou směs, druhý den bylinky, pak vita cocktail, další den švestky a šípky, pak zase směs. Mezitím calciovou tabletku a list pampelišky a tak různě. Křížaly můžete dávat denně a byliny každý druhý den.

Vhodné
 • sušené jablko - křížaly ( 1 ks asi 1cm silný )
 • čerstvé jablko ( menší kousek, případně ohryzek - nesnědený druhý den odstranit )
 • sušené švestky ( nařežeme na menší kousky ) stačí 1 švestky
 • rozinky ( cca 5 ks )
 • sušený šípek - 1ks
 • sušené poupata růží - 1ks
 • sušené byliny
 • čerství list pampelišky nebo bodláku ( jeden střední list )
 • celý, dobře vysušený bodlák i s listy ( mají nejraději )
 • větve jabloně, hrušky, borovice a jiné
 • ovesné vločky ( 1 kávovou lžičku )
 • směsi určené činčilám ( 1-2 lžičky )


Nevhodné
 • příliš zeleného krmiva
 • sušený chleba není vhodný pro březí samice
 • příliš mnoho oříšků ( velmi nebezpečné ) max. 1 oříšek na zvíře 1 týdně. Nedávat mláďatům
 • krmné směsi pro křečky a morčata
 • seno od sousedů u kterého nemáte informace co tam vlastně rostlo
 • větve modřínu, akátu, ořechu, švestky, třešně, smrku, sekvoje, jedle, cedru, dubu


Upozorňuji že činčily mají tuto potravu rády a někdy jí dávají přednost před základní potravou. Přecpávaní pamlsky a potrava nevhodná je jednou z hlavních příčin úmrtí zvířat !!!

Příležitostně přimíchejte do potravy lžíci následující směsi:

5 dílů heřmánku
3 díly sušených šípků
2 díly máty peprné
1/4 dílu třezalky tečkované
nebo 1 lžíci čaje STOMARAN ( směs v lékárnách ).

P.S. Pokud máte zakoupenu směs bylin pro činčily, tak výše uvedenou směs nemusíte využívat.

Vybavení klece

DomečekProvedení ze dřeva, není vhodná dřevotříska ( zvířátka se při okusování mohou poranit ). Pro dvě činčily by měl mít rozměry - 25 až 30cm dlouhý, 20cm široký, 20cm vysoký , vhodné jsou dva otvory o průměru 8-10 cm. Pro jednu činčilu můžete zkrátit pouze délku a ponechat jen jeden otvor na boku. Nedoporučuji dělat u budky dno, vzhledem ke špatné údržbě, např. samičky v budce rodí, a ta je pak od krve. Pokud máte párek, je lepší odklápěcí horní víko, ale tak, aby si ho neodklopily jednoduše i činčily.
Napaječkaskleněná bez zakončení trubičkou, kdy má zvíře přes jazýček přímo kontakt z vodou. Z vlastních zkušeností mohu uvést, že kovová s kuličkou se může zaseknou a zvíře se pouze snaží o pití. Napáječka s trubičkovým zakončení sem tam taky selhává. Může dojít k uvíznutí vzduchové bubliny, hlavně u malých napáječek např. pro křečky. Slabé sklo u zakončení mohou zvířátka přehryznout, a tím se poranit. Každých 14 dní napáječku důkladně vyčistěte od usazenin, i když nejsou na první pohled patrné.
Krmítkodoporučuji malé závěsné nerez krmítko připevněné nejlépe na první poličce. Průměr doporučuji 7 cm. U keramického krmítka na dně klece může dojít k potřísnění krmiva močí a rozhození mimo něj. Krmivo se tak stává závadné ! Keramická miska by musela být pevně instalována výše.
Seníknapř. z pozinkovaného drátu upevněný nejlépe v rohu nad zemí, nebo na poličce, tak aby nezavazel při běhu či skocích. Nesní být v blízkosti vody.
Vaničkamusí mít vyšší stěny a může být hliněná, keramická nebo ideální nerez či skleněná koule. Rozměry při podélné vaničce ( výška cca 20cm, délka 25cm, šířka 20cm ). Měla by být stabilní a bez ostrých stran, jelikož zvířátko rádo balancuje na jejích hranách.
PodestýlkyNevhodné jsou piliny a jiné prašné podestýlky ( způsobují záněty očí ). Doporučuji hrubší hobliny, případně ještě jednou přesít přes sítko. Je také možno sehnat speciální terární směs z bukového dřeva nebo kukuřičné drti. Kočkolit není vhodný!
PísekUdržuje srst v čistotě a podporuje její měkkost a chmýřivost. Večer na 30 min postavte nádobu do klece. Speciální písek je k dostání v několika provedeních. Pokud máte mláďata, doporučuji koupit kvalitnější písek než je odstaví
FungistopDezinfekční přípravek přidávající se do písku. Brání vzniku infekcí a kožních plísní, nebo je potlačuje. Udržuje srst v optimální kvalitě. Důležitý hlavně za teplých, vlhkých dnů. Dáváme jednu kávovou lžičku na 1 litr písku.
HlodáníNezapomínejte, že pro správný vývin kostí a zubů činčily potřebují dostatečný přísun vápníku, a zuby pravidelně obrušovat. K tomu nám nepostačí jen dřevo. K dostání jsou vápníkové tablety a kostky, možné je použít i sépiovou kost. Přesto si myslím, že by měli mít trvale v kleci pár menších kostek SIPOREXU. Lze ho pořídit i ve stavebninách. I tak se připravte na to, že Vám budou činčilky "olizovat" zdi...
VyčesáváníJe vhodné čas od času vyčesat činčile kožíšek, aby se odstranily staré chlupy. Týká se to především dospělých jedinců. Slouží k tomu speciální jednořadý hřeben. Je možno ho sehnat jen přes chovné stanice. Nouzově si vystačíte i s obyčejným, ale musíte dát pozor, aby nebyl moc hustý , a při vyčesávání volně procházel srstí. Tato investice se vyplatí, hlavně pokud máte více činčil.

Chov činčil

Činčilu lze ochočit na určitou úroveň, ale nikdy se nebude chovat jako pes !
Činčila není klasické zvíře k mazlení jako morče, je temperamentní.
Než si přinesete zvířátko domů, musí mít už nachystané bydlení se vším všudy.
Při obstarávání výbavy nešetřete na nesprávných místech. Dá se říct, že činčila je takový malý skokan a potřebuje k přirozenému chovu dostatečně velkou klec. Ideální asi o výšce 100cm, šířce 80cm a hloubce mezi 50 cm a 60cm. Ovšem čím větší, tím lepší. V některých velkochovech jsou činčily chovány na roštech, ale na doma doporučuji ve spod výsuvný šuplík pro snadné čištění ( nedoporučuji v žádném případě dřevěný ). Méně vhodný je i plast pro jeho krátkou životnost a navíc jej může činčila hlodat. Vhodné je nechat si třeba u klempíře zhotovit šuplík z pozinkovaného plechu, nebo ještě lepší je přímo nerez spodek, který je sice drahý, ale co do životnosti, tak i do údržby k nezaplacení. Stejně důležitý je i domek na spaní. Pro samostatné zvíře možnost upevnění nahoře, při páru dole ( aby nespadla mláďata ). Police by měli mít šířku cca 20 cm a vzdálenost mezi nimi na výšku aspoň 30cm. Police mohou být i dřevěné, ale musí se čas od času měnit za nové, i když je omýváte.
Otvor klece by měl být dostatečný pro přístup do celé klece a pro vkládání koupání či výběru budky. Avšak s velikostí to nepřeháníme, aby nám činčila neutekla při každém doplňování jídla.

©Kopíruj pouze se zdrojem!!!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo je lepší?

Pejsek 60% (18)
Kočička 40% (12)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama