Jak se starat o zakrslého králíka

6. prosince 2009 v 15:25 | Rikki |  Jak se starat o zvířata
Zakrslí králíci patří k oblíbeným domácím zvířatům, protože jsou nejen čistotní, ale také umí vracet lásku. Králík vyžaduje dostatečnou péči, ale není tolik časově náročná jako u jiných domácích mazlíčků.

Zakrslé králíky je možné i vychovat
Zakrslí králíci jsou poměrně ochočená zvířata, která se hodí i pro chov v bytě. Tak jako každé zvíře i on potřebuje každodenní péči a pozornost, i když není tolik časově náročný jako např. psi, které je třeba pravidelně venčit. Králík slyší na intonaci hlasu, a proto to mnohdy vypadá, že snad i rozumí. Králíci si mohou spojit často opakovaná gesta, situace, tón hlasu nebo styl napřažení ruky s konkrétním důsledkem, a podle toho se naučí adekvátně reagovat. Nicméně povelům ho nenaučíte, ale lásku umí také vracet. Chovatelé o nich říkají, že to jsou velmi inteligentní zvířata. Snad v období puberty (kolem 6 měsíců) se mohou chovat jinak vlivem pohlavní zralosti.

Čím se krmí zakrslí králíci
Hlavní složkou králičí potravy by mělo být seno. Ideální je vlastní seno, které má jinou kvalitu než seno kupované. K senu by měl králíček také dostávat směs obilovin (obilné vločky, pšeničné vločky, ječmen, pšenice, lisovaná vojtěška granule, kukuřičný šrot), ale jen v omezené míře. Příliš obilí způsobuje zažívací potíže a je příliš vydatné. Každý den by nemělo králíkovi chybět šťavnatého krmení (tráva, mrkev, kedluben, listy pamelišek apod.). Misku s vodou musí mít králík neustále k dispozici. Vhodná je napáječka, které nehrozí znečištění a navíc ji králík nemůže převrhnout.

Zakrslí králíci potřebují hlazení (i kartáčování)
Králík potřebuje slyšet příjemnou intonaci hlasu a cítit dotek dlaně. Jen tak je možné, aby si zvykl na vaši přítomnost. Králíky s delší srstí je třeba kartáčovat, protože během roku několikrát líná. Lízáním srsti si králík od přebytečné srsti také sám pomáhá, ale přemíra chlupů mu může způsobit zažívací potíže.

Volný pohyb králíků a králíkárna
Králík potřebuje svoje zázemí v podobě králíkárny, ale také potřebuje občas i volný pohyb. Ve svém obydlí koná také obvykle svou potřebu, nejčastěji v odlehlém koutě. Pokud necháte králíka občas volně proběhnout po pokoji, dáte mu možnost většího rozhledu a intenzivnějšího vnímání. Jako králíkárna jsou vhodné nejrůznější druhy klecí, kterých je na trhu dostatek. Celoplastové boxy předcházejí znečištění prostoru, ale je třeba dbát na správnou cirkulaci vzduchu.

Zakrslí králíci - průměrný věk a hmotnost
Zdravý králík se dožívá minimálně 6 let, často i více. Zakrslí králíci se mohou váhově lišit podle jednotlivých druhů, ale hmotnost se pohybuje kolem 1 kg až téměř do 2 kg.


©Kopíruj pouze se zdrojem!!!!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo je lepší?

Pejsek 60% (18)
Kočička 40% (12)

Komentáře

1 Monika Š. | E-mail | 26. srpna 2011 v 9:54 | Reagovat

ďekuji hodně jste mi pomohl :D

2 lfhlghjkšě+ | 3. ledna 2013 v 19:32 | Reagovat

:poop:

Bezvá článeček :D :-D

3 linda | E-mail | 30. května 2013 v 12:19 | Reagovat

Děkuji tanto článek je velmi dobrý pomohl mi se naučit jak se o Amonu starat.
Linda :-)  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama